Żukowo Morskie noclegi, informacje, wczasy w Żukowie Morskim

Ustka

Ustka latarnia morska

Ustka – uzdrowisko, portowe miasto, letnisko, a na dodatek siedziba gminy – leży u ujścia rzeki Słupia. W średniowieczu Ustka była osadą rybacką, po dzień dzisiejszy ocalały szachulcowe domy rybaków a także układ zabudowy średniowiecznej wsi.

Portowy charakter dawnej Ustki wciąż odnaleźć można patrząc na secesyjny budynek Urzędu Celnego, budynek z cegły przy ul. Zaruskiego – jeden z najdawniejszych spichlerzy, Czerwoną Szopę – byłą bazę ratowników a także spirytusownię. Z pewnością jednakże, największą ciekawostką usteckiego portu są mola – wschodnie i zachodnie – które obecną formę uzyskały na przełomie wieków XIX i XX. Obecnie do portu przybywają statki pasażerskie, jachty, a nawet okręty – albowiem w Lędowie koło Ustki zlokalizowane jest Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. W porcie odnajdziemy także wiele smażalni i tawern.
Tutaj jest również latarnia morska – ceglany budynek z końca dziewiętnastego wieku, przy nasadzie wschodniego falochronu. Sama wieża latarni morskiej ma przekrój ośmiokątny, o wysokości przekraczającej dwadzieścia jeden metrów. Biały blask wysyłany z latarni morskiej jest widoczny na odległość bez mała trzydziestu kilometrów. W wakacje latarnia morska udostępniana jest wczasowiczom do zwiedzania.
Kąpielisko w Ustce, wskutek ujścia rzeczki Słupia podzielone jest na zachodnie i wschodnie. Główne kąpielisko umiejscowione jest na plaży wschodniej. Plaża strzeżona jest przez ratowników na długości ok. 500 metrów. Plaża zachodnia ma jedno stanowisko ratowników mniej więcej 100 metrów między molami.
W dodatku na długości plaż przebiega promenada nadmorska – ukochane miejsce spacerowe kuracjuszy i turystów. W Ustce znajduje się również niemało pomników, a najmłodszym z nich jest, upamiętniająca aktorkę kabaretową i komediową, Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej odsłonięta w lipcu 2012 r.
Tutejsza wielka baza turystyczna, proponuje noclegi w Ustce dopasowane do potrzeb nawet najwybredniejszych wczasowiczów – znajdziesz ją pod adresem: www.ustka.info.pl/noclegi/wszystkie. Dodatkowo, dla uproszczenia komunikacji od 2003 roku Słupsk i Ustkę łączy porozumienie zwane Dwumiastem między innymi o wspólnej komunikacji autobusowej oraz kolejowej.

Polecamy:

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Mielno nad morzem

Mielno nad morzem

ŁAZY noclegi w Łazach

Łazy noclegi