Żukowo Morskie noclegi, informacje, wczasy w Żukowie Morskim

Jarosławiec

Jarosławiec

Na centralnym wybrzeżu Bałtyku, na urwistym jego brzegu, pośród lasów, nieopodal dwóch jezior Wicko oraz Kopań leży letniskowa wieś Jarosławiec. W obejmujących Jarosławiec lasach zastaniemy nie wyłącznie typowo rosnącą sosnę, ale także daglezję, sosnę czarną, modrzew.

Charakterystyczny krajobraz, wydmy, zatorfione równiny i jez. Wicko zachowywane są przez uformowanie w tym miejscu Obszaru Chronionego Krajobrazu, celem chronienia ich atutów dla turystyki i wypoczynku. Najatrakcyjniejsze obiekty to pasy wydm szarej oraz białej z trawami piaskownicą i wydmurzycą, rosną tu w szczególności mikołajek nadmorski, storczyk kruszczyk, bór bażynowy, las dębowo-brzozowy.
Z poł. XVI wieku pochodzą zapisane notatki dotyczące dzisiejszego Jarosławca. Wówczas mieszkańcy wsi trudnili się w zasadzie rybołówstwem, pozyskiwaniem i przerabianiem bursztynu.
Turyści rozpoczęli zjeżdżać do wsi Jarosławiec u schyłku dziewiętnastego stulecia. Wyjątkową ciekawostką była w owym okresie rozległa aż na kilometr o miałkim piasku plaża, niestety z biegiem lat morze zabierało piaszczysty brzeg. Zaczęto chronić piaszczysty brzeg wznosząc opaskę, niestety Bałtyk wyrzucał na brzeg kamienie. W 2009 roku wykonano prace mające na celu odtworzenie plaży, przetransportowano z morza gigantyczne ilości piasku i rozrzucono go na plaży. Dzisiaj plaża jest piaszczysta, szeroka oraz przygotowana na podjęcie coraz większej liczby wczasowiczów.
Następną ciekawostką Jarosławca jest pochodząca z 19. stulecia latarnia morska, zbudowana aby zminimalizować liczbę rozbić jednostek pływających, do jakich cyklicznie dochodziło w tym rejonie Bałtyku. Początkowy budynek latarni okazał się zbyt niski, przekazano go latarnikom a koło wybudowano wysoką na 33 metry ceglaną, okrągłą wieżę. Dziś latarnia jest udostępniona do odwiedzania, na jej szczyt wiodą kręte, drewniane schody.
W Jarosławcu funkcjonuje wieloraka baza turystyczna, funkcjonuje w tym miejscu niemało ośrodków wczasowych, pensjonatów, domów wypoczynkowych oferujących pokoje oraz kwatery, a również pól namiotowych. Pod adresem: www.jaroslawiec.com.pl/noclegi/wszystkie znajdziesz bogatą propozycję noclegów w Jarosławcu.

Polecamy:

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Mielno nad morzem

Mielno nad morzem

ŁAZY noclegi w Łazach

Łazy noclegi